Adrenalina – hormon dla żądnych wrażeń.

Animatorka

Adrenalina jest hormonem wytwarzanym przez nadnercza w sytuacjach, w których człowiek odczuwa zagrożenie.

Uznaje się, że są trzy szczególne czynniki stresogenne, które wywołują uwalnianie się adrenaliny i są to: walka, ucieczka i strach. Adrenalina także towarzyszy stanom fascynacji, a zatem jest obecna, gdy się zakochujemy. Często mawia się, że od adrenaliny uzależnienie są osoby żądne nowych wyzwań, które chcą przekraczać granice swoich możliwości, są aktywne i ciągle im mało wrażeń i przygód. Smak adrenaliny doskonale znają sportowcy. Ich poczynania to ciągła walka a także i strach, że nie uda im się być najlepszymi. To ciągłe mierzenie się z rywalami, ale także i z samym sobą, jest powodem, dla którego nadnercza pracują wyjątkowo intensywnie.

Wydzielanie adrenaliny powoduje, że potrafimy spotęgować nasze działania, mamy zwiększoną dawkę siły, która pozwala nam zdobywać cele.

Oczywiście nie jest możliwe, by ciągle działać pod wpływem adrenaliny. Organizm ludzki nie mógłby tego wytrzymać. Nierzadko sportowcy są tak przyzwyczajeni do adrenaliny, że po przejściu na sportową emeryturę nie potrafią się bez niej obyć. Dlatego angażują się w inne przedsięwzięcia, które im ją zapewnią. Potrzebują jakiegoś bodźca, który uwolni ich podekscytowanie, a tym samym i adrenalinę. To może być chwycenie kierownicy i szybka jazda samochodem lub włożone buty lekkoatletyczne i biegi przełajowe. Każdy znajduje swój sposób, który pozwoli mu się samorealizować i poczuć ten wyjątkowy dreszczyk emocji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *