Paraolimpiada – o niepełnosprawności wielkich mistrzów.

Animatorka

Niepełnosprawność często jest postrzegana jako wykluczenie społeczne.

Możemy każdego dnia zaobserwować znaczące utrudnienia, z którymi spotykają się osoby niepełnosprawne. Mowa tu chociażby o barierach architektonicznych, które zaburzają funkcjonowanie osób niepełnosprawnych. Jest tyle spraw i rzeczy, które sami mogliby załatwić lub wykonać, gdyby tylko pomyślał o tym wcześniej drugi człowiek. Wystarczy zaprojektować podjazdy dla wózków inwalidzkich, niższe krawężniki i progi, aby osoby o zaburzeniach narządów ruchu mogły samodzielnie pokonywać dystans na drodze.

Borykanie się z własnymi ograniczeniami to jedno, a przyjęcie do wiadomości, iż trzeba polegać na pomocy drugiej osoby, to kolejna troska.

Zdaje się jednak, iż sporo osób niepełnosprawnych znajduje w sobie tak wiele siły i determinacji, że potrafi pokonywać napotkane przeszkody. Przykładem mogą tu być sportowcy, którzy mimo swoich ograniczeń osiągają doskonale wyniki sportowe. Dla nich organizowane są paraolimpiady, które pozwalają im mierzyć się w dyscyplinach sportowych. Mimo, że u nich buty lekkoatletyczne zastępują protezy do biegania, to pokonują w nich dystanse, które zmierzają do mety. W swojej niepełnosprawności potrafią być sprawniejsi od niejednej pełnosprawnej osoby. Potrafią się doskonale wyćwiczyć, wyostrzyć w sobie to co nie jest zaburzone i wybić się daleko. Taka postawa jest niezwykłym przykładem jak można oswoić się z własnym niedomaganiem, pozostawić w tyle żal do losu i osiągać sukcesy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *