Zajęcia pozalekcyjne – na co warto zapisać dziecko?

Animatorka

Współcześnie istnieje popularny nurt zajęć dodatkowych dla dzieci w wieku szkolnym.

Nie chodzi tu tylko o zajęcia wyrównawcze, mające na celu zniwelowanie braków szkolnych, ale zajęcia o charakterze doskonalącym, wspierającym rozwój. Nie byłoby w tym nic zdrożnego, gdyby nie brak umiaru rodziców. Przesada polega na nadmiernej ilości zajęć przypadającej na jedno dziecko. Niektórym bowiem wydaje się, że dziecko, które nie korzysta z oferty zajęć pozalekcyjnych ma słabszy start i zahamowany rozwój. Firmy oferujące zajęcia pozalekcyjne na takim rozumowaniu rodziców bazują i utwierdzają ich w tym przekonaniu. Najbardziej absurdalna konsekwencja takiej sytuacji doprowadza do efektu w postaci przemęczonego dziecka.

Gdy każdy dzień tygodnia jest zagospodarowany do późnych godzin wieczornych, soboty także, to jak tu nie odczuwać zmęczenia.

A gdzie czas na naturalną potrzebę dziecka, jaką jest swobodna zabawa? Poza tym, jak udoskonalać jakieś umiejętności, gdy dziecko jest rozproszone na kilka różnorodnych rodzajów aktywności? Aby uniknąć przesady i nie osaczać zbyt dziecka dodatkowymi zajęciami, wybierzmy te, które odpowiadają jego potrzebą. Pójdźmy w kierunku rozwoju jego zainteresowań. Jeśli dziecko lubi biegać, warto pozwolić mu robić to, co lubi ucieszyć się z zajęć dodatkowych. Treningi lekkoatletyczne są na tyle intensywne, że wystarczy jak zaangażuje się w ten jeden rodzaj aktywności. Wybór jednego rodzaju zajęć dodatkowych daje większą szansę na to, że dziecko szybko się nie zniechęci, bo nie ma do wyboru innych zajęć. Dzięki temu zakupiony strój do biegania, buty kolce lekkoatletyczne i opłacone treningi nie pójdą na marne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *